Recept na domáce hovädzie jerky Maso Here

Možno si ešte spomínaš na dobu, kedy si toho o sušenom mäse veľa nevedel. My áno, vtedy sme poznali iba jerky, pretože je to podstatne známejší pojem než biltong. A aj keď sa vo výrobe venujeme tomu druhému pomenovanému, neznamená to, že by sme na jerky zabudli. Preto je tu nová zmes korenia, s ktorou si môžeš svoje domáce jerky usušiť aj ty.

Jerky sa najčastejšie vyrába z hovädzieho, prípadne bizónieho, hydinového či bravčového mäsa. To sa nakrája na tenké plátky, namarinuje, okorení a následne suší. Aj keď sme v minulosti ponúkali ingrediencie a mnoho tipov výhradne na domáce sušenie biltongu, vraciame sa ku koreňom a končíme s diskrimináciou amerického jerky. Tu je návod, ako na to.


Výber mäsa

Rada číslo jeden: Zabudni na pravú sviečkovú. Určite patrí medzi najlepšie druhy mäsa, ale z pohľadu sušenia ide o finančnú samovraždu a je to viacmenej zbytočné. V prípade hovädzieho mäsa sa na sušenie hodí orech alebo falošná sviečková a rozdiel po usušení prakticky nie je poznať. Hodí sa aj zadné stehno, ktoré má nízky podiel spojív, šliach a tuku a nie je tak potrebné mäso príliš vykrajovať.

Ingrediencie

Na prípravu jedného kilogramu sušeného mäsa budeš potrebovať:

3,5 kg hovädzieho mäsa
430 ml sójovej omáčky
120 g základného korenia na jerky
20 g ľubovoľnej príchute
ostrý nôž
dosku na krájanie
uzatvárateľnú dózu
sušičku na ovocie alebo teplovzdušnú rúru

Postup

Postup na sušenie mäsa sa dá zhrnúť v piatich jednoduchých krokoch:

Krájanie

Očisti a opracuj mäso. Odstráň všetok tuk, šľachy a spojivá. Mäso vcelku vlož na hodinu do mrazáku. Mäso bude síce trochu tuhšie, ale vo vnútri ostane mäkké a vďaka tomu sa bude krásne krájať na tenké plátky. Ideálna hrúbka na hovädzie jerky je okolo 3-4 milimetrov. Platí že čím tenšie, tým lepšie.

Korenenie

Mäso sa musí vždy pred marinovaním správne okoreniť. Vlož ho do väčšej misy. Na kilo hovädzieho použi 40 g nášho korenia na výrobu jerky. Nezabudni mäso poriadne premiešať, aby sa korenie dostalo na každý kúsok.

Marinovanie

Okorenené mäso následne zalej 125 ml sójovej omáčky. Opäť mäso poriadne premiešaj. Misu s mäsom vlož do chladničky na noc, pre lepšie rozloženie chuti môžeš misou po pár hodinách ľahko zatrepať.

Dochutenie

Po vybratí z chladničky nechaj mäso odkvapkať. Ak chceš jerky s príchuťou, posyp ho našim korením - chilli, horčica, piri-piri alebo cesnak, stačí si vybrať a experimentovať podľa tvojej aktuálnej chuti a preferencie.

Sušenie

Teraz je už všetko pripravené na samotné sušenie. Suš ideálne v sušičke na 70°C po dobu 2 hodín, potom teplotu zníž na 40-50°C a pokračuj ďalších 2-6 hodín. Hotové jerky spoznáš tak, že sa začnú krútiť jeho okraje. Ak sušíš v rúre tak mäso pravidelne kontroluj. Doba sušenie môže byť iná, pretože záleží na výkonnosti rúry a typu pečenia. Po usušení nechaj mäso 3-4 hodiny dôjsť pri pokojovej teplote. Skladuj v doypacku alebo uzatvárateľnej nádobe, ideálne s absorbérom kyslíka (kúpiš na našom e-shope).

A je to! Pokiaľ si dodržal všetky postupy, tak môžeš smelo tvrdiť, že máš jerky ako od chlapcov z Maso Here!

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie