Domáce sušenie: Recept na biltong s kampotským korením

Začiatkom júna sme na svetlo sveta vypustili novinku v podobe Hovädzieho biltongu s kampotským korením. A neboli by sme to predsa my, keby sme vám neukázali, ako si to prémiové sušené mäso urobiť doma. Taktiež sa na našom e-shope objavilo červené kampotské korenie, ktoré si môžeš objednávať už teraz a skúsiť si urobiť náš ikonický biltong s najlepším korením na svete.

 

Ingrediencie

Vybavenie

  • ostrý nôž - odkaz na nože
  • čistá plocha na krájanie
  • misa na marinovanie
  • sušička alebo rúra

Krájanie

Mäso si očisti a opracuj. Všetky šľachy a spojivá (jednoducho to biele) musí preč. Mäso nakrájaj na malé, tenké kúsky. Pokiaľ máš priestrannú sušičku alebo možnosť sušiť mäso vo vise, tak kľudne krájaj na dlhšie pruhy a mäso si potom nakrájaj po usušení podľa toho, ako to máš rád.

image (25)-min

Korenenie

Mäso sa musí pred marinovaním okoreniť. Práve tu použi našu Základnú zmes korenia. Na 1 kilo mäsa použi 15 gramov korenia a dobre ho premiešaj s mäsom vo veľkej mise.

Marinovanie

Okorenené mäso daj do dózy a prelej ho 50 ml naším Jablčným octom. Zatvor dózu a nechaj mäso aspoň 12 hodín marinovať. Pre lepšie premiešanie môžeš dózu po pár hodinách obrátiť hore nohami, aby bolo mäso rovnomerne naložené. Ocot je skvelý konzervant a povoľuje vlákna v mäse, aby nebolo po usušení také tvrdé.

image (20)-min

Dochutenie

Vyber namarinované mäso z dózy, nechaj odkvapkať ocot a vlož ho do misy. Siahni po drvenom červenom kampotskom korení a na 1 kilogram surového mäsa použi 12,5 gramov. Môžeš ale samozrejme zvoliť vlastný pomer. Korenie potom rovnomerne premiešaj s mäsom a začni nakladať do sušičky.

image (10)-min

Sušenie

Ak používaš sušičku na ovocie, tak mäso rozprestri po jednotlivých poschodiach a dohliadni na to, aby sa nedotýkalo. Ak ale mäso sušíš v rúre, môžeš ho zavesiť na háčiky. Určite pod to daj plech, ktorý zachytí kvapkajúci ocot. Pokiaľ máš sušičku so zlou cirkuláciou vzduchu, po niekoľkých hodinách jednotlivé poschodia preskladaj aby došlo k rovnomernému usušeniu.

Mäso sa suší pri nízkej teplote. Chceme ho usušiť, nie upiecť. Sušíme približne na 30-40°C asi 4 dni. Pokiaľ máš radšej menej urobené mäso, vytiahni ho zo sušičky alebo rúry skôr. Ak máš naopak radšej mäso usušené úplne, môžeš ho nechať v sušičke aj dlhšie. Po usušení daj mäso na vzduch a nechaj ho ešte pár hodín uležať.

image (26)-min

A je to! Usušené mäso potom skladuj vo vákuovej dóze, krabičke alebo v DOY packu s absorbérom kyslíka. Malo by ti vydržať aj niekoľko týždňov. Ak máš nejaké ďalšie otázky, napíš nám na facebooku alebo na e-mail.

Mäsu Zdar!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie